Antibiotika - zásady užívání


  1. Antibiotika jsou léky na nemoci způsobené bakteriemi. Na běžné nachlazení, většinou způsobené viry, nezabírají. 
  2. Nenasazujte si sami antibiotika. Toto by měl vždy určit lékař na základě vyšetření.
  3. Musí se užívat v pravidelných intervalech. Je nutné dodržet dobu užívání, využívat celé balení, případně do další kontroly lékaře.
  4. U sirupů dodržet podmínky uchovávání a před upotřebením vždy protřepat.
  5. Jednotlivá antibiotika se liší užitím v závislosti na jídle, informaci dostanete buď od lékaře nebo je možné se podívat do příbalového letáku. Některá antibiotika se nesnáší s určitým druhem potravin (např. Biseptol resp. Co-trimoxazol s citrusy, Doxybene s mlékem apod.)
  6. Při užívání antibiotik se mohou vyskytnout zažívací potíže-průjem, způsobené narušením mikrobiální rovnováhy. Můžeme tomu předejít užitím probiotik (v lékárně vám poradí). Urputný průjem ale vždy hlaste lékaři!
  7. S antibiotiky neužíváme nikdy alkohol.
  8. Vyvarujte se působení přímého slunečního záření (při např. Doxybene, Deoxymykoin, Ofloxin, Biseptol,Co-trimoxazol), může vyvolat kožní vyrážku.
  9. Při výskytu alergické reakce po užití antibiotika (vyrážka, dušnost, otoky), kontaktujte lékaře.
  10. Některá antibiotika (Klacid, Fromilid, Ofloxin) mohou mít závažné interakce s jinými léky (např. na snižování cholesterolu), ptejte se lékaře či lékárníka. Zejména užívání Warfarinu je nutné hlásit každému lékaři, který vám předepisuje antibiotika.
  11. Při užívání bychom měli dodržet klidový režim.
  12. Nesprávné užívání antibiotik může způsobit rezistenci tj. schopnost bakterie odolávat účinku antibiotika. Je to riziko i pro kohokoliv dalšího, kdo se může touto odolnou bakterií nakazit.